Porcupine Tree

Porcupine Tree

 

 

 

مقدمه

گروه Porcupine Tree گروهی پراگرسیو راک و نامزد و برنده جایزه گرمی ( Grammy ) است . استیون ویلسون ( Steven Wilson ) گروه را در سال 1987 در همل همپستید ، هرتفوردشایر ، انگلستان (Hemel Hempstead, Hertfordshire, England ) پایه گذاشت . موسیقی "پورکیوپاین تری" تلفیقی از راک ( Rock )، امبینت (Ambient )، سایکدیلیا (Psychedelia ) و متال ( Metal ) است .

 

در دهه نود میلادی ( 90’s ) با اینکه آنها طیف وسیعی از استایل های موسیقی الکترونیک و امبینت را ترکیب کرده بودند ولی بیشتر تمرکز آنها بر موسیقی سایکدلیک ( Psychedelic ) بود . علت این امر علاقه استیون ویلسون و ریچارد باربیری ( Richard Barbieri – کیبورد پلیر گروه ) به Kosmische Musik در ابتدای دهه 70 میلادی که گروههائی چون Tangerine Dream، Neu! ،  Canپیشقراول آن بودند تا موسیقی پراگرسیو متال امروزشان بود . آنها برای کنسرت های خود از پرده ای برای نمایش پروجکشن ها استفاده می کنند منتها برای هر آهنگ یک پروجکشن مجزا . این عنصر بصری طی تور آنها برای آلبوم In Absentia به هواداران معرفی شد . یعنی درست زمانیکه گروه کار خود را با عکاس و فیلمساز دانمارکی " Lasse Hoile " – کسی که تصاویر خاص و ممتازی از گروه تهیه کرد - آغاز کرد

 

با وجود اینکه آنها قراردادهائی با دو لیبل معروف یعنی Roadrunner و Atlantic  امضا کرده بودند اما گروه ریکورد لیبل اختصاصی خود – Transmission – را داشت . آنها از این لیبل برای انتشار برخی آثار مستقل و خاص خود استفاده می کردند . پروکیوپاین تری یک فروشگاه آنلاین رسمی دارد .

 

 

 

تاریخچه

اصل پیدایش گروه باز می گردد به سال 1987 . این گروه حاصل همکاری استیون ویلسون و مالکولم استاکس ( Malcolm Stocks ) است . تاحدودی الهام گرفته از گروههای سایکدلیک دهه هفتاد میلادی مانند پینک فلوید – Pink Floyd – بودند که در دوران جوانی آنها بر عرصه موسیقی راک جهان حکمفرما بودند . ایندو تصمیم می گیرند یک گروه راک افسانه ای تشکیل دهند با نام Porcupine Tree . آنها جزئیات را مشخص نمودند . جزئیاتی چون اعضای گروه ، نام آلبوم ها . به محض اینکه استیو توانست پولی جمع کند تا با آن بتواند تجهیزات استودیوی شخصی اش را خریداری کند مشغول شد به ساخت ساعت ها موسیقی .

 

اگرچه شروع کار پورکیوپاین تری به نوعی شوخی و جوک شبیه بود و استیون ویلسون درگیر دیگر پروژه خود – No-Man – بود اما بعد سال 1989 او شروع به تفکر در مورد نوعی از موسیقی کرد که پتانسیل زیادی برای دیده شدن داشت . وی کاستی 80 دقیقه ای با نام Tarquin's Seaweed Farm تحت نام گروه پروکیوپاین تری ساخت . استیو کپی های این اثر را برای افراد زیادی که حس می کرد به ضبظ موسیقی علاقه مندند فرستاد . این کاست نقدهای ملایمی را در پی داشت . استیون کار بر روی متریال جدید را در 18 ماه بعدی ادامه داد و در سال 1990 وی یک EP با نام Love, Death & Mussolini منتشر ساخت . در پی این ای پی آلبومی با نام The Nostalgia Factory را منتشر کرد . آلبومی که طرفداران گروه را افزایش داد .

 

سبک موسیقیائی

استیون ویلسون در دوران نوجوانی از طرفداران موج نوی موسیقی هوی متال انگلیسی (New Wave of British Heavy Metal ) بود . از این نقطه آغاز علاقه او به نوعی موسیقی که مسیری چرخه ای دارد ( تکراری ، یکنواخت با خاصیت برگشت به نقطه شروع . این نوع موسیقی را بیشتر در راک شاهدیم مثل موسیقی گروه Archive ) . وقتی وی موسیقی دهه 70 میلادی را کشف کرد و با پراگرسیو راک ( Progressive Rock ) آشنا شد علاقه اش به موسیقی متال به نفع موسیقی Experimental کاهش یافت . بعد ها ( در ابتدای قرن بیست و یکم ) استیو گروههایی چون Gojira ، Mastodon ، Neurosis و Meshuggah را کشف کرد که عقیده او را در موسیقی متال زنده کرده بودند . استیو در این رابطه می گوید : " مدت ها نمی نوانستم مسیری را که این موزیسین های خلاق طی می کنند بیابم  " . استیو ادامه می دهد : " و بالاخره مسیرشان را یافتم . آنها مشغول کار در موسیقی  Extreme Metal بودند  " .

 

 مدت کوتاهی بعد او در سه آلبوم متوالی گروه پراگرسیو دث متال سوئدی یعنی اُپث Opeth ) ) با ایشان همکاری کرد و این همکاری تاثیر قابل ملاحظه ای در آهنگ هائی که وی در آینده نوشت به جای گذارد . این شیفت در تاثیر پذیری برای ما توضیح می دهد که چرا برد و محدوده موسیقی پورکیوپاین تری به 3 قسمت عمده شکافته می شود . از سایکدلیک و اسپیس راک ( Space Rock ) در ابتدای کار تا پاپ راکی ( Pop Rock ) که در اواخر دهه نود کار کردند و همچنین موسیقی متال تاریکشان در ابتدای قرن بیست و یکم . آنها همچنین تاثیر قابل ملاحظه ای از موسیقی Krautrock و موسیقی الکترونیکی پذیرفتند .استیون ویلسون در این مورد تحت تاثیر گروههائی چون Can،  Neu!، Tangerine Dream ، Squarepusher و Aphex Twin قرار داشت . ویلسون کار موزیسین آمریکائی ترنت رزنور  ( Trent Reznor ) تحسین کرده است .

 

 

 

مشخصات گروه

اغلب مردم موسیقی پورکیوپاین تری را مالیخولیائی و افسرده می خوانند ولو اینکه این نظر لزومآ مربوط به شخصیت و کاراکتر استیون ویلسون نیست .وی اظهار کرده موسیقی برای او راهی است برای تونل زدن به تمام احساسات منفی اش ، و یک روح پلید از آن عناصر درونی ، پیدا کردنشان .نوشتن آهنگ ها درباره جنبه منفی دنیا آسانتر از نوشتن درباره جنبه شاد آن است . استیو می گوید : "غمگین ترین موسیقی زیباترین موسیقی است " . استیو توضیح می دهد : " مهم ترین موضوع درباره پورکیوپاین تری اینست که تمام ترانه های ما یک دنیا صدای منحصر به فرد دارند . دوست ندارم ایده هر آهنگ شبیه دیگر آهنگ باشد بنابراین اغلب به دنبال دنیائی هستیم که قابل نوشتن باشند  " .

 

برای ریکورد آهنگ ها آنها از Mellotron ، Hammered Dulcimer و Guimbri از میان دیگر ادوات غیر معمول موسیقی برای گروههای راک استفاده می کنند . بر اساس این موسیقی آنها اتمسفریک ( فضائی - Atmospheric ) و سنگین است . ویلسون یکی از طرفداران کارگردان و فیلمساز آمریکائی دیوید لینچ ( David Lynch ) است . گاهی در یک آهنگ ژانر های گوناگونی با هم آمیخته می شوند . استیو موسیقی گروه را اینگوه تشریح می کند : " لایه لایه ، طبقه بندی شده با یک طبقه بندی پیچیده " .

 

اختلاف ژانر

گروه پورکیوپاین تری اغلب به عنوان یک گروه پراگرسیو راک در نظر گرفته می شود . استیون ویلسون در گذشته اشاره کرد بود که از اطلاق عنوان پراگرسیو به گروه خوشنود نیست . او از اینکه می گویند پورکیوپاین تری پینک فلوید جدید است و یا گروه را یک گروه نئو پراگ ( Neo Prog ) می خوانند کاملآ ناخرسند است . وی در مصاحبه با The Dutch Progressive Rock Page در اینباره می گوید : " اینها برای من توهین آمیز است چرا که این صحبت ها این تلقین را ایجاد می کند شما در سایه دیگر گروهها زندگی می کنید . من بخصوص نمی خواهم یک نسخه جدید از شخص یا گروهی باشم . تنها می خوام پورکیوپاین تری قدیم یا جدید باشم " .

 

اعضای گروه

 

/ 40 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یاشار

سلام داداش ممنون که خبرم کردی دارم میخونمش جالبه مخلصیم

محمدرضا

منم همینطور.دوست عزیز...موفق و مؤید باشی

انوش

سلام مطلب خیلی جالبی نوشتی فقط اگه میشه یکی دوتا لینک ازش بزار تا ما هم گوش کنیم

بابک

سلام باید بگم کارت خیلی درسته از این گروه خوشم میاد بعضی آهنگاشون خیلی باحاله اگه دوس داشتی به بلاگ منم یه سری بزن

پیمان

سلام داداش. میدونم دیر اومدم. بیوگرافی بی عیب و نقصی بود. ممنون که خبرم کردی. فعلآ...........................[نیشخند]

shohreh

سلام ممنون که خبرم کردی اسم این گروهو زیاد شنیدم اما علاقه ای ندارم از این گروه های جدید و ناشناخته و همچنین تو سبک پروگرسیو راک آهنگ گوش بدم.این روزا فقط از گروه های مختلف دث متال اهنگ گوش می کنم.

محمدرضا

آقا انقدر از این گروه تعریف کردی که دیشب یکی از آلبوم هاش رو دانلود کردم. اسمش fear of a blank planet بود. از اینکه دانلودش کردم به هیچ وجه پشیمون نیستم چون آهنگ و لیریک هاش منو جذب کرد. خواستم تشکر کنم.

Mohammad8x

اینترنت پرسرعت ندارم ولی اگه بتونم حتما دیسکوگرافی‌شون رو دانلود می‌کنم. در مورد مفهوم آهنگ و ربط اون به سبک هم فکر می‌کنم مفهوم آهنگ‌ها بیشتر به گروه سازنده‌اش مربوط باشه تا به سبک آهنگ. اگه یادتون باشه کارای اولی آناتما تو سبک متال بود, واقعا هم اشک آدم رو در می‌آورد. کارای بعدیشون هم که به راک کشیده شد باز هم از همون لیریک قوی بهره می‌برد. البته من در مورد سبک‌ها اطلاعاتی ندارم تقریبا, این چیز‌ها رو هم با تجربه‌ی کمی که دارم گفتم.

sinoos

man alan 3 sali hast ke pt goosh midam va vaghan bahash hal mikonam.vali pedaram hamishe mige in mozakhrafa chie goosh midi.rasti shoma nemidooni link download albome the incident chie.? age rahnamyi koni mamnoon misham.