Top Rock Songs Part I

My Top Rock Songs

Part I

 

با سلام خدمت همه دوستان و علاقه مندان موسیقی راک و مخاطبان این وبلاگ . به تعداد انسان های روی زمین سلیقه وجود دارد . این جمله ایست که معمولآ در بحث ها و گفتگوهای موسیقی محور با دوستان مجبور به استفاده از آن میشوم . موسیقی و در کل هنر کاملآ سلیقه ای هستند اما مباحث گونانی چون زیبائی شناسی ( شناختی ) باعث میشوند که تعدادی ژانر ، سبک و متد به کل از محدوده هنرهای اصیل و باوقار خارج شوند . مثالهایی از این جمله هم اکنون در باب موسیقی در ذهن همه شما وجود دارد . بنده نامی از هیچ سبک خاصی نمیبرم تا سلیقه کسی این بحث را توهین به خود تلقی نکند . اما همین زیبایی شناسی باعث میشود هیچ کس حتی آن کسانی که درکی از موسیقی راک ندارند نتوانند تحت هیچ شرایطی آنرا زیر سوال ببرند و حتی آنرا می ستایند  و به آن اعتقاد دارند .

 

در میان علاقه مندان و موزیسین های موسیقی راک نیز سلایق و علایق متعدد و متفاوت است . این تفاوت و تعدد نه تنها خللی در این ژانر ایجاد نمی کند بلکه باعث میشود اهالی این ژانر به بحث های اکثرآ مفید بپردازند و با تبادل اطلاعات و گاهآ جروبحث های شدید به نتایج کاملآ مفید برسند و سطح اطلاعات و آگاهی های خود را بالا ببرند . برای خود بنده همیشه مفیدترین و شیرین ترین بحث ها بحث در مورد هنر بخصوص موسیقی و سینماست و اعصاب خردکن ترین بحث ها نیز بحث درباره عقیده ، دین ، مذهب و سیاست است . در پست پیش رو تعدادی ( تآکید می کنم تعدادی ) از آهنگ های راک مورد علاقه خود را معرفی می کنم . سعی بنده در این پست معرفی آهنگ از گروههای راکی است که شناخته شده هستند . در پست های آینده به معرفی ترانه های گروههای تقریبآ ناشناخته و مستقل خواهم پرداخت . در ضمن دوباره تآکید میکنم در این پست فقط تعدادی از آهنگ های مورد علاقه ام را معرفی میکنم آن هم از تعداد معدودی گروه شناخته شده . خواهشمندم در قسمت نظرات جای گروهی را خالی نکنید . مطمئنآ به همه گروهها توجه کرده ام ولی فقط قصد دارم اسم بعضی از آنها را بیاورم . مطمئنآ با کمی دقت متوجه ژانر خاصی از راک خواهید شد . این پست نتیجه سلیقه شخصی من است و شما یا با آن در تضادید یا کاملآ همسو و یا بینابین . نظر خود را راجع به این آهنگ ها در قسمت نظرات بیان کنید .

با تشکر . یزدان محمدجانی . شهریور 1388

 

 

Radiohead - Street Spirit ( Fade Out )

جمله دوست خوبم امید همیشه در ذهنم می ماند . ریدیوهد انتهای موسیقی باکلام این روزهای ماست . سالها پیش با ریدیوهد آشنا شدم . اوایل نتوانستم با موسیقی شان ارتباط برقرار کنم اما از زمانیکه این توانایی را بدست آوردم تاکنون موسیقی ریدیوهد با تک تک سلول های بدنم بازی میکند . این آهنگ خاطره انگیز و تاریک مربوط به آلبوم سال 95 گروه یعنی The Bends میشود . فضای عجیب و غریب و کاملآ تاریک آهنگ باعث شد تا همذات پنداری شدیدی با آن پیدا کنم . موزیک ویدئوی آن کاملآ همسو با فضای آهنگ است . یکی از بهترین آهنگ هایی که شنیدم و یکی از بهترین موزیک ویدئو هایی که تاکنون دیده ام . از آلبوم شاهکار OK Computer هیچ ترانه ای را انتخاب نکردم چون نتوانستم یکی را انتخاب کنم میبایست همه را انتخاب میکردم که آنوقت پست کمی طولانی میشد و خارج از حوصله مخاطبان !!! .

 

 

Radiohead – Idioteque

آلبوم Kid A آلبومی شاهکار از ریدیوهد بود که در آن المنت های موسیقی الکترونیک به شدت دیده میشد . این آهنگ یکی از شاهکارهای ریدیوهد است و اجرای زنده آن به شدت مرا از خود بی خود می کند . فضای این آلبوم با آلبوم های دیگر کمی متفاوت است و ریدیوهد در آن سال ( 2000 ) نشان داد قادر به خلق فضاهای گوناگون و بی نظیر است .

 

 

Radiohead – How To Disappear Completely

تراک شماره چهار آلبوم Kid A . به نام آهنگ دقت کنید . با گوش دادن به این آهنگ براستی شما ناپدید میشوید . اگر واقعآ می خواهید بدانید چطور می توان محو شد به این آهنگ گوش کنید . به همین سادگی . فرمول ریدیوهد ساده است . به این آهنگ گوش کنید و ناپدید شوید . تام یورک در این آهنگ این جمله را تکرار می کند : من اینجا نیستم ، من اینجا نیستم .....

 

 

Radiohead – 2 + 2 = 5

علم ریاضیات علم شیرینی است ! از آنجائیکه بنده همیشه در این درس قوی بودم وقتی اسم این آهنگ را دیدم خنده ام گرفت . اما پس از شنیدن این آلبوم توانستم ثابت کنم که دو به اضافه دو میشود پنج !!!!! . این ترنه از آلبوم سال 2003 گروه یعنی Hail To The Thief انتخاب شده است .

 

 

Radiohead - Weird Fishes Arpeggi

از آلبوم In Rainbows خیلی لذت بردم . ریدیوهد واقعآ پخته کار می کند . انتخاب یک آهنگ از بین همه آهنگ های این آلبوم کار واقعآ دشواریست . دقایق پایانی این آهنگ مرا روانی می کند . بهترین آلبوم سال 2007 به نظر من همین آلبوم در رنگین کمان ها است . ریدیوهد به اوج پختگی رسیده و آلبومی کامل منتشر کرده که هیچ کدام از آهنگ ها را نمی توان بر دیگری ترجیح داد .

 

 

Archive – Again

این جمله همیشه بین دوستان علاقه مند به گروه آرکایو رایج است که وقتی قصد دارید آرکایو گوش دهید به خود چند کیسه شن ببندید و حتی تمام جیب های خود را پر از سنگ کنید !!! (مخصوصا بردیا برجسته نژاد عزیزم ) باور کنید آنقدر موسیقی این گروه شما را بالا می برد که حتی ممکن است به خدای لعنتی برسید . این آهنگ 16 دقیقه طول میکشد . ساز دهنی کیبورد گیتار و سازهای دیگر دست به دست هم می دهند تا شما را با زجری لذت بخش به اوج ببرند . خواهشمندم لیریک آهنگ رو نخوانید چون زجرتان بیشتر میشود . احیانآ اگر دچار شکست عشقی شدید به هیچ وجه گوش دادن این آهنگ برای شما توصیه نمی شود و مجاز نیست !!!!!!!!!! . این آهنگ محصول سال 2002 است و در آلبوم You All Look The Same To Me می توانید آنرا بیابید .

 

 

Archive – Lights

چیزی نمی توان گفت ! 18 دقیقه ریتم های تکراری ، زیبا و بی نظیر . فضایی تاریک . جنس آشنای موسیقی آرکایو . کاربرد هنرمندانه و پررنگ و تآثیرگذار بیس گیتار . کیبورد پینک فلویدی . همه چیز برای اوج گرفتن مهیاست . این آهنگ برای من حکم یک اسلحه فوق العاده پیشرفته را دارد . مرا به سر حد جنون میرساند . مرا نابود می کند . لعنت . این آهنگ از آلبوم سال 2006 گروه با همین نام Lights انتخاب شده است .

 

 

Porcupine Tree – This Is No Rehearsal

پورکیوپاین تری آنقدر آهنگ فوق العاده دارد که واقعآ انتخاب کاری دشوار می نماید . این آهنگ از آلبوم سال 99 گروه است . آلبومی با نام Stupid Dream . آهنگی ملایم است ولی زیبا . در قسمتی از آهنگ استیون ویلسون می گوید

How Many Children did I Bring To World

 

 

Porcupine Tree – Tinto Brass

آهنگی بدون کلام و با اثرگذاری فوق العاده  شدید بر روی روح و روان شما . این آهنگ ، آهنگ مورد علاقه خود استیون ویلسون است . این آهنگ نیز از آلبوم Stupid Dream انتخاب شده است .

 

 

Porcupine Tree – Deadwing

تراک اول آلبوم سال 2005 گروه با همین نام . چیزی نزدیک به 10 دقیقه آهنگ که باز عجیب و غریب شروع میشود . آهنگی به مراتب پراگرسیو تر از آهنگ های قبلی . من فوق العاده این آهنگ را دوست دارم . صدای محزون استیون ویلسون مرا نیز محزون میسازد . یا جمله استیون می افتم : غمگین ترین موسیقی زیباترین موسیقی است .

 

 

Porcupine Tree – Anesthetize

تراک سوم از آلبوم 2007 گروه یعنی Fear Of A Blank Planet . مدت زمان آهنگ نزدیک به 18 دقیقه است . آهنگ را می توان به چند قسمت کرد . چون چند فضای مختلف در این آهنگ وجود دارد . اگر نگویم شاهکار است میتوانم براحتی می گویم فوق العاده است . خاطره انگیز برای من و روان گردان !!! .

 

 

Placebo – Twenty Years

این آهنگ همانقدر روی من تاثیر می گذارد که استریت اسپریت ریدیوهد می گذارد . به نظرم موزیک ویدئوی این آهنگ به نوعی تقلید از موزیک ویدئوی استریت اسپریت است . صدای خاص MolkoBrian باعث میشود شما چشم های خود را ببندید و وقتی آهنگ تمام شد بخواهید دوباره آنرا گوش دهید دقایق پایانی آهنگ رنج زیادی را بر شما وارد می کند . محصول سال 2004 و آلبوم Once More With Feeling است .

 

 

html>

/ 102 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
A.J

هی رفیق بیا به وبلاگت سرک بکش!

یزدان محمدجانی

دوستان !!! علیرغم مشکلات و مشغله های زیاد وبلاگ به زودی به روز خواهد شد . از همه شما بخاطر همراهیتان با این وبلاگ سپاسگذارم . یزدان محمدجانی . آبان 1388

رها

ببین چقدر دوستدار داری یزدان! خوشبحالت[ناراحت]

شیما

سلام امروز از صبح تو وبلاگ های فارسی دنبال طرفدری استیون عزیزم میگشتم...خوشحالم اینجا رو پیدا کردم.سطح اطلاعاتتون بالاس... http://porcupinetree.blogfa.com وبلاگ پروکوپاین تیری همین امروز زدم..

مری

عالیه... فقط کاش یه لینک کوچولویی چیزی بود :ی بعضیاش واقعا گیر نیومدنی ه :ی مرسیف خسته نباشی

هومن

با سلام از مقاله موسیقی خوب و بد بسیار لذت بردم و 100 درصد آن را تایید می کنم شما قلم بسیار خوبی دارید و به قول همکاران ما قلم شما رورنالیستیست .اما وقتی آهنگ هایی که معرفی کردید را دیدم بهت زده شدم . از شما انتظار بیشتری داشتم که در زیر عنوان top rock songs مطالب بهتری میدیدم . همانطور که خودتان در مقاله ده آن اشاره کردید کمی جستجو تحت همان عنوان در اینترنت به شما کمک بیشتری خواهد کرد . چند لینک را هم خالصانه در اختیارتان می گزارم http://digitaldreamdoor.nutsie.com/pages/best_songsddd.html

هومن

با سلام از مقاله موسیقی خوب و بد بسیار لذت بردم و 100 درصد آن را تایید می کنم شما قلم بسیار خوبی دارید و به قول همکاران ما قلم شما رورنالیستیست .اما وقتی آهنگ هایی که معرفی کردید را دیدم بهت زده شدم . از شما انتظار بیشتری داشتم که در زیر عنوان top rock songs مطالب بهتری میدیدم . همانطور که خودتان در مقاله ده آن اشاره کردید کمی جستجو تحت همان عنوان در اینترنت به شما کمک بیشتری خواهد کرد . چند لینک را هم خالصانه در اختیارتان می گزارم http://digitaldreamdoor.nutsie.com/pages/best_songsddd.html

احسان !

کنسرت بلفورد آرکایو ، AGAIN عالی اجرا شد ! از دست دادیم همه ! همه !!!!!!!!!!!!!!