Metallica Is Dead

 

Metallica Death Magnetic 2008 - Psychedelia Music E-Zine

  

Metallica Is Dead

نقد و بررسی آلبومDeath Magnetic Review -

 

 

 

 

با سلام خدمت دوستان و علاقه مندان به موسیقی راک و متال .

بالاخره نهمین آلبوم استودیوئی متالیکا منتشر شد!!! . حواشی پیرامون انتشار این آلبوم بسیار زیاد بود ( به مانند تمام حواشی متالیکایی !!! _ یزدان محمدجانی ) . همانطور که می دانید یک فروشگاه فرانسوی بطور غیرقانونی اقدام به فروش یک نسخه از آلبوم درست یک هفته قبل از انتشار رسمی آن می کند و آلبوم به نوعی لو می رود و کپی غیر قانونی آن در اینترنت پخش می شود . این نقد سه قسمت شده است . قبل از انتشار ، حین انتشار  و بعد از انتشار آلبوم .

 

 

قسمت اول : نقد و بررسی حواشی ، اخبار و موسیقی گروه قبل از انتشار آلبوم جدید

 

سرنوشت متالیکا برای من ( نویسنده وبلاگ _ یزدان محمدجانی ) و خیلی ها مهم بوده چرا که متالیکا به نوعی برایمان الهام بخش و تآثیر گذار بوده و نوع نگرش ما را به موسیقی متال تغییر داده است . بیایید نگاهی گذرا به گذشته بیاندازیم . گروه متالیکا در دهه 80 میلادی شروع به کار کرد . آنها با بیسیت افسانه ای و مغز متفکر خود یعنی کلیف لی برتون دست به خلق شاهکار های تاریخ موسیقی متال زدند . کلیف در یک سانحه اتومبیل جان خود را از دست می دهد . متالیکای دهه 90 میلادی شروع می شود . گروه استایل ظاهری خود و سبک موسیقی خوشان را تغییر دادند . واقعآ چه اتفاقی افتاده ؟ خیلی ها از کوتاه شدن موهای اعضای گروه و تغییر سبکشان راضی به نظر می آمدند . اما واقعیت چیست ؟  دهه 90 نیز به پایان خود رسید . قدم به هزاره سوم گذارده ایم . جیسون نیوزتد در ابتدای این هزاره گروه را ترک می گوید . حالا دیگر موهای آنها کوتاه مانده و به شدت پولدار شده اند . شهرت آنها فراگیر شده است . همه و همه آنها را می شناسند حتی آنهائیکه کمترین درک و تجربه را از موسیقی متال دارند .  اختلافات درون گروه به اوج خود رسیده است . جیمز آلن هتفیلد درگیر مسئله اعتیاد به الکلش می شود . همه چیز در بدترین وضعیت خود قرار دارد . در این هنگام انتشار یک آلبوم شاید خنده دار ترین کار ممکنه باشد . بله . متالیکا آلبوم خود را روانه بازار می کند . St Anger . افتضاح مطلق .

 

منتقدین موسیقی این آلبوم را آلبوم ضعیفی شمردند و نقد های بدی شامل حال آلبوم می شود . آلبوم واقعآ ضعیف بود !!! . اعضای گروه نیز می دانستند که چه آلبوم افتضاحی منتشر کرده اند و به این موضوع اعتراف می کنند . اوضاع آرام می شود . همگان با دیدن یک دی وی دیSome Kind Of Monster )  - یزدان محمدجانی ) متوجه شرایط وخیم هنگام ساخت آلبوم می شوند تا اینکه از سال 2006 خبرهائی از انتشار آلبوم جدید متالیکا به گوش می رسد . مشتاقان آلبوم جدید بیشمارند علیرغم اینکه بعد از St Anger  به شدت از شمار هواداران گروه کاسته شده است ( از جمله خود من که به نوعی متالیکا را تا قبل از این آلبوم می پرستیدم _ یزدان محمدجانی ) . دو آهنگ جدید با نام های  New Song و The Other New Song ( یا New Song 2 ) در کنسرت های گروه نواخته می شوند و اینگونه به نظر می رسد این 2 آهنگ در آلبوم جدید خواهند بود . این دو آهنگ به شدت مزخرف بودند ( خدا را شکر که جزو این آلبوم نبودند !!! _ یزدان محمدجانی ) . از همین زمان زمزمه هایی راجع به تاریخ انتشار آلبوم جدید به گوش می رسید . سال گذشته اعلام شد که آلبوم جدید سپتامبر 2007 منتشر خواهد شد ( یعنی تابستان 86 _ یزدان محمدجانی  ) . اما این تاریخ به تعویق می افتد . حرف و حدیث و خبر و حاشیه زیادی درباره تاریخ انتشار آلبوم وجود داشت که باعث می شد متالیکا و آلبوم جدیدش همیشه در رآس خبرهای موسیقی باشند .

 

 

اعضای گروه به طور کاملآ حرفه ای و تجاری در رآس خبر ها بودند . اعضای گروه هر از چند گاهی ویدئویی از پروسه ساخت آلبوم منتشر کرده و میلیون ها بیننده را به سایت Youtube می کشاندند . آنها قواعد تجاری بازار را کاملآ رعایت می کردند . مصاحبه های فراوان اعضای گروه با مجلات و سایت های مختلف و ادعای شباهت زیاد این آلبوم به آلبوم های Master Of Puppetsو And Justice For All  باعث می شد که هر روز بر اشتیاق هواداران افزوده شود و آنها اخبار مربوط به این آلبوم و کلآ گروه را با اشتیاق فراوان دنبال کنند . آنها بسیار حرفه به بازی پرداختند . گرچه اعتقاد دارم متالیکا با این همه شهرت احتیاجی به این همه جار و جنجال نداشت و آنها اگر آهنگ های خواننده پاپ ایرانی – اندی !!! – را هم کاور کنند باز فروش میلیونی خواهند داشت .

 

 

 

قسمت دوم : نقد و بررسی حواشی ، اخبار و موسیقی گروه حین انتشار آلبوم جدید

 

تا یک هفته قبل از انتشار آلبوم همه چیز به خوبی پیش می رفت و جو طوری مهیا شده بود که تمام توجهات متوجه این آلبوم باشد . تبلیغات فوق العاده وسیع بود . یک موزیک ویدئو از آهنگ The Day that Never Comesساخته و منتشر شد . ( در این موزیک ویدئو نیز بار دیگر آمریکائی ها فرشته نشان داده می شوند ! _ یزدان محمدجانی ) همه چیز کاملآ روتین و بازاری .هر روز خبر جدیدی از آلبوم بیرون می آمد . هر روز یک ویدئو در یوتیوب منتشر می شد . هر روز یک سینگل بطور رسمی منتشر می شد . جو کاملآ فوق العاده شده بود . درست یک هفته قبل از انتشار آلبوم همانطور که در مقدمه نیز بدان اشاره کردم آلبوم لو می رود . اعضای گروه طی مصاحبه ای از این اتفاق استقبال کردند !!! و آن را جزئی از زندگی نامیدند !!! .

 

 

 

قسمت سوم : نقد و بررسی حواشی ، اخبار و موسیقی گروه بعد از انتشار آلبوم جدید

 

منتقدان و کارشناسان موسیقی ، موسیقی دانان و برخی از شنوندگان بعد از درک این آلبوم !!! آن را به گوشه اتاق خود پرتاب کردند و آنرا یک اثر بسیار معمولی نامیدند . البته طبق معمول بعضی ها این اثر را شاهکار نامیدند !!! که زائیده هیجان این عزیزان از انتشار یک آلبوم از متالیکا بعد از 5 سال و بعد از این همه تبلیغات و ادعا و تعریف و تمجید بود . دقیقآ به یاد دارم که وقتی آن کثافت ( St Anger _ یزدان محمدجانی )  منتشر شده بود خیلی ها که آن زمان ( سال 2003 ) دوران بلوغ و گذار به جوانی را تجربه می کردند !!! آنزا را شاهکار نامیده بودند پس این امر در مورد آلبوم های تازه منتشر شده متالیکا کاملآ ! عادی است . به یاد دارید بعد از اینکه همه منتقدان و کارشناسان  St Anger را مورد انتقاد شدید و منفی قرار دادند همه این عزیزان هیجان زده نیز گفتند آری متالیکا گند زد !!! . از متالیکا تنها چیزی که باقی مانده بود دوران استثائی و درخشانشان در دهه 80 ( دوران کلیف برتونی !!! _ یزدان محمدجانی ) بود که حرمت آنرا هم به راحتی شکستند . آنها ادعا می کردند که این آلبوم – Death Magnetic  - در حد و اندازه های آلبوم های Master Of Puppets و And Justice For Allاست  ( توضیح : یقینآ می دانید Master Of Puppets یکی از شاهکارهای تاریخ موسیقی است _ یزدان محمدجانی ) . آنها برای اینکه دوباره هواداران از دست رفته خود را ( از جمله خود من !!! _ یزدان محمدجانی ) بدست آورند حتی به گذشته طلائی شان نیز رحم نکردند . ایکاش که این آلبوم شاهکار بود تا نه من این نقد را می نوشتم نه آنها به خودشان و هوادارانشان خیانت می کردند و همه از یک موسیقی خوب لذت می بردند . به نظر بسیاری از منتقدین موسیقی با مرگ کلیف برتون متالیکا نیز مرد . شخصآ چنین اعتقادی داشتم و دارم اما بر پایه ادعاهای پوچ افراد گروه سعی بر نفی این حقیقت داشتم اما دیگر نمی توان به این حقیقت پشت کرد . متالیکا با مرگ کلیف برتون مرد .

 

از خودتان این سوال را بپرسید که چه بر سر آنها آمده ؟ مگر تجاری شدن خلاقیت را از بین می برد ؟ خیلی از گروههای تجاری امروز که در جریان رایج موسیقی روز حرکت می کنند ( Main Stream _ یزدان محمدجانی ) و آلبوم به آلبوم بر خلاقیت و زیبائی کارشان افزوده می شود . پس تجاری شدن از خلاقیت آنها نکاسته . سوال دیگر آیا گذر زمان خلاقیت ، هنر و ابتکار را نابود می سازد ؟ جواب بسیار ساده است نه !!!  . نمونه بسیار است . حالا پی به صحبت های جیمز هتفیلد در مورد کلیف برتون فقید بردید ؟ سازندگان موسیقی صدای آلبوم St Anger  را کاملآ غیر حرفه ای و مضر برای گوش و شنوائی انسان دانستند . فرکانس  صدای این آلبوم گوش انسان را آزرده می سازد و نزدیک به آستانه دردناکی گوش است اما دث مگنتیک علیرغم داشتن سولوهای فراوان !!! حس دردناکی را در پرده گوش ایجاد کرده و یک St Anger سولودار !!! را تداعی می کند . صدای جیمز بشده ضعیف شده است . وقتی اجرای لایو ارث 2008 را می دیدم هم خنده ام گرفته بود و هم افسوس می خوردم . یاد آل پاچینو می افتم هر وقت به موضوع اعتیاد به الکل جیمز و در نتیجه نابودی گلوی اوفکر می کنم . نکته دیگر در باب جاذبه مرگ !!!!!!! صدای عذاب آور درامز آقای لارس آلریچ است . نکته بارز در آلبوم قبلی تکنیک فوق العاده آقای لارس بود که هنوز هم شکی در آن نیست اما نکته منفی آلبوم قبلی صدای طبل گونه درامز آن آلبوم بود . حالا در جاذبه مرگ صدا تصحیح شده ولی تکنیک خاصی به چشم نمی آید و هیچ حرکت خارق العاده ای نیز به چشم نمی خورد و فقط تنها چیزی که عاید شنوده می شود جویده شدن اعصاب است !!! . ریتم های یکنواخت و اعصاب خورد کن پارت های درامز این آلبوم  به یاد ماندنی  ، به شدت خسته کننده ، مزخرف است و در همه آهنگ ها مشابه است .

 

کرک همت خیلی شاکی بود که در آلبوم قبلی سولو وجود ندارد . این نوید را به همه شما می دهم این آلبوم پر است از سولوهای بی هدف . ایقدر سولو می شنوید که خسته می شوید . کرک همت تمام عقده های فروخفته هنگام ساخت آلبوم قبلی را در پروسه ساخت این آلبوم ارضا نمود !!! . اما . وجود سولو و یا ساخت آهنگ های سرعتی و یا فریاد های آتشین و لیریک های اجتماعی و یا ریف های خیلی سنگین دلیل بر زیبائی نیست . سولو می تواند زیبا باشد و می تواند معمولی و بدون هدف باشد ( بعنوان نمونه سولوهای همین آلبوم جاذبه مرگ !!! ) . سرعت می تواند زیبا باشد می تواند به یکنواختی بیانجامد . مثلآ گروه Speed Power Metal دراگون فورس ( Dragonforce ) . همه آهنگ های این گروه به شدت سرعتی اند اما نهایتآ به شما حس خاصی نمی دهد جز یکنواختی . پس صرف وجود سولو و ... بر زیبائی کار نمی افزاید همانطور که میتواند برعکس عمل کند و بشدت کار را از یک اثر معمولی به یک شاهکار تبدیل کند . به نظر می رسد افراد گروه یک موضوع بسیار بسیار کوچک را از یاد برده اند . آهنگسازی !!! .

 

/ 217 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بابی

یزدان جان 5 شنبه مطلبی می نویسم در مورد متالیکا افول کرده و راک بی خطر انگلیسی خوشحال میشم بخونی و نظر بدی دلیلش هم اینه که تو کامنتهای وبلاگت نمی تونم به طور جامع توضیح بدم منتظر تو و حسام هستم به اونهم بگو بیاد!

حسام

تابلوئه ميخاي با غرض بنويسي . مطمئنم . در صورتي كه دركي از اين جنس موسيقي داشتي اين صفت خزئبل رو بكار نمي بردي .

حسام

تابلوئه ميخاي با غرض بنويسي . مطمئنم . در صورتي كه دركي از اين جنس موسيقي داشتي اين صفت خزئبل رو بكار نمي بردي .

حسام

آقاي بابي نيويركر نويسنده اي با نام تري اتكينسون نداره !!!!! لينك بده . www.newyorker.com/magazine/contributors

بابی

یزدان جان مطلب آماده است منتظر تو بقیه هستم

Afshin

Musighi e ke metallica ke tu 2 ta albume akharesh erae karde nojavoon pasande va eghtezaye sene in aghaye babi ! . Seneshun bishtar eghteza nemikone . In hame tu nazarashun harfe death magnetic o st anger o zadan ke asle ghazie ro faramush kardan . Ye baram harfe master o nazadan .malume ke 2 albume akharo bishtar az master dus daran ke eghtezaye seneshune . Gush bedid bache ha bozorg mishid yad migirid

شهريار

بابي جون ! م.رضاي عزيز مطالب اين وبلاگ يكم واسه شما سنگينه ! به گروه سني شما نميخوره ! خدا روزيتونو جاي ديگه حواله كنه . بزرگ شدين ميتونين بياين اينجا نظر بدين . البته اگه تا اون موقع مغزتون همينجوري بسته نمونده باشه ! اينجا جاي بچه بازي و كل كل بچه گانه نيست اگه رو ناموستون همينقدر كه رو متاليكا تعصب دارين تعصب داشته باشين نتايج بهتري ميگيرين !!!!!!!!!!!

مصطفی

من کامنت نذاشتم چون همیشه با یزدان حضوری حرف می زنیم ... بحث ها هم واقعا زیاده ... وقت گذاشتم و خیلی از کامنت ها رو خوندم . مشکل اصلی که وجود داره و اکثر دوستان ازش رنج می برن / آشنا نبودن با فضای یه نقد و بررسی و صحبت در یه فضای عمومی هست. اینکه نمی تونن بین علایق شخصی و حس و حال درونی و منطق ارتباط برقرار کنن . مخصوصا موقع بیان این احساسات در جمع و برای تعدادی شنونده یا خواننده . اگه حس و حال درونی متالیکا یا هر گروه دیگه ای رو دوست دارین تعصب دارین یا هر چیزی ... ولی از بیان اون به صورت جمله ناتوان هستید ... هیچ وقت در یه مباحثه و یا یه نقد عمومی شرکت نکنین ... چون باعث عذاب خودتون و وقت کشی دیگران می شید .

Black Sabbath

درود. باورم نمی شود ! بالاخره یک نفر پیدا شد که یک "نقد" درست و حسابی از متالیکا بنویسه. واقعا عالی بود. پیروز باشی.