Manowar Gods Of War

 

Manowar

Gods Of War (2007)

بررسی آلبوم

 

 

 

با سلام خدمت تمام دوستان عزیز و متال بازان گرامی .

از مدت ها قبل دغدغه نوشتن از Manowar را داشتم . گروهی که شناخت مرا نسبت به متال شکل داد . ارادت خاص من نسبت به موسیقی , عقاید و استایل گروه به 12 سال پیش برمیگردد .  و حال که منووار پس از 5 سال آلبوم جدید خود را منتشر کرد فرصت را غنیمت شمرده و ارادت خاص خود را نسبت به پادشاهان نمایان ساختم . در این پست با تعصب کامل می نویسم و پیشاپیش از تمام کسانیکه به این نوع نگارش من عادت ندارند و آن را نمی پسندند عذرخواهی می کنم . قضیه Manowar و Metallica برای من کاملآ متفاوت است و برای همین نوع نثر من در باب این دو بند با بقیه پست ها تفاوت محسوس دارد . برای اینکه این بررسی شسته رفته تر شود آن را طبقه بندی کردم و در هر قسمت به بررسی موضوعی خاص مرتبط با بند اسطوره ای Manowar می پردازم .

 

بررسی موسیقی گروه از گذشته تا امروز

نزدیک به سه دهه فعالیت در دنیای پر فراز و نشیب موسیقی . یک رکورد جالب . شروع از دهه 80 میلادی دهه طلائی موسیقی تا به امروز که دهه اول از هزاره سوم رو به اتمام است و موسیقی درگیر شده و از هنر بودن به سمت صنعت بودن پیش میرود و ارزش ها در موسیقی هر روز کمرنگ تر میشود . به نظرم معنای متال نسبت به دو دهه پیش بسیار بسیار کمرنگ تر است . در هر ساب ژانری بنگرید این افت کیفیت را مشاهده می کنید . وجود گروههائی چون Manowar که از گذشته تاکنون با قدرت به کار خود ادامه میدهند و ارزشها را حفظ میکنند کورسوی امید را در ما زنده و روشن نگه میدارد . Manowar از ابتدا ( دقیقآ ابتدای دهه 80 ) با هوی متال قدم برداشته است . هوی متال را میتوان مادر موسیقی متال دانست چرا که بسیاری از زیر سبک های متال که امروزه بیشتر رواج دارند از هوی منشعب شده اند . گروه ابتدا با تکیه بر هوی متال کار خود را شروع کرد . من موسیقی دهه 80 Manowar را Pure Heavy Metal  می نامم حتی میتوان آنرا Pure Classical Heavy Metalنامید . Manowar از ابتدا خود را بندی افسانه ای – حماسی در هوی متال معرفی کرد . دهه 90 همانند دهه 80 برای Manowar همگون پیشرفت و آنها از تکنولوژی روز برای ارائه آلبوم های با کیفیت به هواداران استفاده کردند و به مفهوم Underground نیز وفادار ماندند . Manowar در این هنگام Pure Metal یا True Metal را معرفی کرد . در بسیاری از سایت های معتبر موسیقی سبک گروه True Metal ( متال حقیقی ) درج شده است . اما حقیقتآ دهه اخیر را باید دهه تحولات اساسی در موسیقی گروه دانست . دلایل من بر این مدعا چنین اند :

 

آلبوم استثنائی Warriors Of The World United منتشر شده به سال 2002 نشان داد که منووار قصد دارد تغییراتی را در جهت مثبت در موسیقی اش اعمال کند . نوع وکال اریک آدامز بطور مشخص تغییر کرد . ( اگر طرفدار هوی متال باشید و یا هوی متال را دنبال کرده باشید با من موافقید که صدای اکثر وکالیست های هوی متال شبیه به هم است ) می توانم بگویم صدای اریک در دهه های 80 و 90 تقریبآ همین گونه بود یعنی جنس خاص وکال در هوی اما با قدرت و صلابت هر چه تمامتر ( به نظر من اریک یکی از برترین وکالیست های دنیاست ) . تغییری که از این آلبوم به بعد در صدای اریک شاهد بودیم این بود که اریک به مانند گذشته باز و بالا نمی خواند و کاری میکرد تا صدایش بم تر شنیده شود این کار وی باعث میشد صدایش خشن تر شود و فشار بیشتری بر تار های صوتی او وارد آید . در یک کلام بدون اینکه از قدرت و صلابت صدای اریک کاسته شود صدایش ترسناک تر شد و فرکانس صدایش را پایین آورد و طول موج آنرا بالا برد . اگر موسیقی منووار را دنبال کرده باشید حتمآ منظور مرا متوجه میشوید .

 

ترانه ها از لحاظ ریتم تغییر چتدانی نداشتند . ( در این بررسی تغییرات نسبت به آلبوم آخر سنجیده میشوند ) ریتم غیر سرعتی استاندارد هوی متال . به نظرم گروه در آلبوم Louder Than Hell ( 1996 ) متفاوت ترین ریتم را از خود به جای گذاشت البته آلبوم جدید از لحاظ ریتم تفاوت چندانی با گذشته ندارد . اگر دقت کرده باشید فضای کلی آهنگ ها مشابه فضای کلی آلبوم Warriors Of The World United است و این دو آلبوم فضای کلی متفاوتی نسبت به بقیه آلبوم ها دارند . فضای که انگار گروه در فضای باز و خلآ می نوازد و صدای هز سازی اکوی خفیفی دارد . این موضوع در آلبوم های قبل از آلبوم Warriors Of The World United مشاهده نشده بود .

 

از لحاظ جنس صدای گیتار الکتریک نیز تغییر چندانی نمی بینیم و ریتم ها و سولو ها مشابه گذشته اند . نقش ضربتی و قدرتی باس گیتار پر رنگتر از گذشته شده و باز مشابه آلبوم Warriors Of The World United است . نوازندگی درامز نیز بدون تغییر مانده است . اما علیرغم تشابه فضای کلی با آلبوم Warriors Of The World United تفاوت های اساسی به تمامی آلبوم های دیگر دارد و آن اینست که وقتی به آهنگ های این آلبوم گوش می کنید علاوه بر حس قدرتی که به مانند قبل از شنیدن ترانه ها به شما دست میدهد احساس جنگیدن نیز به شما دست میدهد . شما دقیقآ میتوانید خود را در یک میدان رزم تصور کنید . موسیقی این آلبوم شما را به یک کارزار می برد و این فوق العاده است . !!!!!!!!!

صدای اسب ها , جنگجویان و شمشیر ها احساس فوق العاده ای است که از شنیدن این آلبوم نصیب شما میشود . آهنگ های این آلبوم را میتوان به دو قسمت کرد : 1 . آهنگ های آرام که با صدای جنگ   ساز کلیسا و دکلمه های کریستوفر لی و اریک همراه میشود و 2 . آهنگ های تند و خشن .

 

ارادت خاص گروه به ODIN

ارادت خاص گروه به اودین و افسانه های اسکاندیناوی تاکنون نمایان بود ولی لیریک های آلبوم جدید کاملآ همان حماسه ها هستند . یعنی لیریک ها نقل افسانه شمال هستند . از نام آلبوم گرفته تا نام آهنگ ها ( که نام Odin در نام 4 آهنگ اسفاده شده و حتی نام یک آهنگ Odin است ) و لیریک ها همه و همه نشاندهنده ارادت خاص گروه به این افسانه و کاراکتر اودین است . در پاراگراف بعدی کمی در مورد این افسانه , اودین و شخصیت های نام برده شده در لیریک های این آلبوم توضیح خواهم داد .

 

در افسانه های اسکاندیناوی , زمین دایره ای مسطح است که در شاخه ای از درخت دنیاها , در Yggdrasil واقع شده است . Asgard که محل زندگی خدایان است در وسط این دایره قرار دارد و تنها به واسطه عبور از رنگین کمان ( پل Bifrost ) قابل دسترسی است . غول ها نیز در Jotunheim زندگی می کنند . اقامتگاهی سرد و تاریک که Niflheim  نامیده میشود محل حکومت Hel, دختر Loki است که محل زندگی اکثر مردگان است . جائی در جنوب هم قلمرو آتشین Huspell, محل زندگی غول های آتش است . بین Asgard و Niflheim   جائی است به نام Midgard که محل زندگی انسان هاست . این افسانه برخلاف افسانه های خاور میانه از نبود دوگانگی خدا – شیطان رنج می برد . و اما توضیح مختصر در مورد کاراکتر های نام برده شده در این آلبوم :

 

 

: Odin از خدایان افسانه اسکاندیناوی است . او یکی از چشم های خود را برای بدست آوردن خرد از دست داد .

Valkyries : ندیمه های اودین می باشند .

Asgard : اسکاندیناوی ها اعتقاد دارند 9 دنیا وجود دارد یکی از این دنیا ها Asgard است .

Valhalla : تالار اودین در دنیای Asgard است . ارواح سلحشوران کبیر در این تالار هستند . انتخاب اینکه کدامیک از این ارواح می توانند در Valhalla بمانند با ندیمه های اودین ( Valkyries ) است .

Berserkers: Berserker نام دسته ای از انسان ها است .

Loki  : هم یکی از خدایان این افسانه است . او همچنین یک غول ( Giant )  نیز هست . او فرزن

/ 92 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
@Mortez

سلام یزدان جان از اینکه لینکمو تصحیح کردی و بهم لینک دادی ممنون راستی تو چرا یه بیوگرافی از خودت تو وبلاگت نمی ذاری تا همه اون قیافه با حالتو ببینن ها موفق باشی خدا به همراهت

@Mortez

سلام یزدان ببین لینکی که به giigle4u دادی اشتباه لطفا تصحیحش کن ممنون

دزد دريايي

سلام و درود منووار می تونست بهترین انتخاب واسه این پست باشه... من آپ کردم خوشحال میشم به من سر بزنید بدرود

ستير

واقعا سايت کامل و توپی داره فقط دانلودکم داره

MANOWAR

من آپ کردم حتما يه سر بزنيد

lord abyss

dorood web logam ro ba mante azadi khah up kardam va in matn akharin poste web log hast bedrood hamtan sar bezanid matnet ham etelaate omoomiye zibaye ro taghdim kard bedrood

مجيد

سلام دوست خوبم...........وبلاگمو به روز کردم..........بیا..........

MANOWAR

متاسفانه مطلب منو حذف کردن من کامل ترين مطالب رو از منووار گذاشته بودم. اينو از روی نظرات قبل از خودت هم ميتونین بفهمين دوباره سعی می کنم.

هوتن

درود بر تمام متالرها می خواستم بگم منهم با بعضی از دوستان موافقم، مطلبت عجیب بوئ کپی پیست می داد منتها نه از مجله بلکه شبیه به کتابی که درباره گروه نوشته بود شایدم عمدی نباشه و تاثیرات مطالعه باشه منو ببخشید که رک حرف زدم در زمن از این به بعد حتما بهت سر می زنم