All About Rammstein

Rammstein-SlipKnoT-MeTaL Version 2.00

Rammstein

نقد و بررسی

  

 

با سلام خدمت دوستان عزیز و متال بازان گرامی .

در این پست قصد دارم اطلاعاتی در مورد بند آلمانی رامشتاین در اختیار شما عزیزان بگذارم . شاید از خود بپرسید چرا رامشتاین ؟ . در جواب شما باید بگویم رامشتاین منهای بعضی از آهنگ های ضعیف و نمایش های غیر متعارف و سبک خاص خود , آهنگ های فوق العاده زیبائی دارد که هر شنونده ای را به تحسین آن اثار وادار می کند . هدف و اساس نوشتن این پست صرفآ بر مبنای آهنگ های زیبای گروه است . هر چند که گروه کارهای سخیفی نیز انجام داده  ( مثل کار وحشتناک مشترک با گروه لعنتی Tatu ) ولی این پست با دیدی کاملآ مثبت به رامشتاین نوشته شده است . در پست رامشتاین را نقد کرده ام یعنی نه کاملآ از آنها تعریف کرده ام  نه از آنها بد گفته ام . در این پست سعی شده  واقعیات دیده شوند . از آنجائی که رامشتاین بند شناخته شده ای است نمی خواهم زیاد بر اطلاعات و بیوگرافی آنها تمرکز کنم . این موضوع را در ادامه پست خواهید دید . امیدوارم این پست برای شما دوستان مفید واقع شود .

 

١ . اطلاعاتی مختصر از رامشتاین

٢ . نقد و بررسی سبک خاص گروه

٣ . بررسی لیریک های گروه

۴ . ویدئو ها و حضور گروه در فیلم ها

۵ . بحث های گوناگون در مورد گروه

 

   

1 : اطلاعاتی مختصر از رامشتاین

رامشتاین در یک نگاه :

 خاستگاه : آلمان

 سبک غالب : Industrial Metal

 سالهای فعالیت : 1994 تاکنون

 لیبل : Universal Music Group ( لیبل کنونی )

 وب سایت : http://www.rammstein.de

  

اعضای گروه :

 Till Lindemann : لید وکالیست

 Richard "Scholle" Kruspe : لید گیتاریست

 Paul H. Landers : ریتم گیتاریست

 Oliver "Ollie" Riedel : باس گیتاریست

 Christoph "Doom" Schneider : درامر

 Christian "Flake" Lorenz : کیبورد پلیر

  

 

چگونگی نام گذاری گروه :

 

رامشتاین نام خود را از منطقه ای به نام Ramstein-Miesenbach واقع در آلمان غربی سابق گرفت . جائی که در آن حادثه ای هوائی در سال 1988 رخ داد و تعدادی از مردم در آن حادثه جان خود را از دست دادند . نام گروه با یک M اضافه باعث می شود که نام گروه معنی پیدا کند و معنی آن دژ کوب می شود .

  

بیوگرافی مختصر گروه :

رامشتاین یک بند آلمانی است که در سال 1994 شکل گرفت . استایل موسیقی آنها ترکیبی از عناصر سبک های هوی متال , هارد راک , اینداستریال متال و موسیقی الکترونیکی است . موسسان اصلی گروه Riedel,Schneider و Kruspe  بودند .  Kruspe درباره تآسیس رامشتاین می گوید : " فکر کردم این واقعآ مهم است که موسیقی را به زبان کشور خود بسازید و آن را با دنیا متناسب کنید  . من این موضوع را قبلآ ندیده بودم . من به آلمان برگشتم و گفتم اکنون زمان ساخت موسیقی ای است که واقعآ معتبر باشد . من پروژه ای را شروع کردم و آن را رامشتاین نامیدم تا حقیقتآ تلاش کند موسیقی آلمانی ارائه دهد . " 

 

آلبوم شناسی :

 آلبوم های استودیوئی :

 

1 : Herzeleid ( 1995 )

 2 : Sehnsucht ( 1997 )

 3 : Mutter ( 2001 )

 4 : Reise , Reise ( 2004 )

 5 : Rosenrot ( 2005 )

 6 : Kein Engel ( 2007 )

 

آلبوم های لایو

 

1 : Live Aus Berlin ( 1999 )

2 :  Live At Völkerball ( 2006 )

 

DVD :

 

1 : Lichtspielhaus ( 2003 )

 

کاور ها :

 ترانه های رامشتاین توسط تعدادی گروه و هنرمند کاور شده است . از آن جمله می توان به بند های زیر اشاره کرد :

 Gregorian روی آهنگ Engel کار کرد . همین آهنگ توسط گروه کُر دختران بلژیک کاور شده است . کاور آهنگ Seemann نیز توسط بند های Nina Hagen و Apocalyptica انجام شده است . گروه اینداستریال   Laibach نیز آهنگ زیبای Ohne Dich را کاور کرده است .

 اما رامشتاین نیز آهنگ گروههای مختلفی را کاور کرده است که از جمله می توان به آهنگ های Das Modell  از Kraftwerk  ,Stripped از Depeche Mode,Pet Sematary از The Ramones و Schtiel از Aria اشاره کرد .

  

2 : نقد و بررسی سبک خاص گروه

هر چند سبک غالب و کلی گروه اینداستریال متال است اما موسیقی رامشتاین همانگونه که چند سطر بالاتر اشاره شد ترکیبی از هوی متال , هارد راک , اینداستریال و الکترونیک میوزیک است . هر جند که شخصآ  اینداستریال را نمی پسندم اما سبک رامشتاین را قابل قبول می دانم . سبک رامشتاین نقد های متفاوتی را به خود دیده است . در کل رامشتاین بسیار بسیار متفاوت عمل کرده است شاهد این مدعا آهنگ های زیر هستند : Sonne - Du Riechst So GutAsche Zu Asche - Ich Will - Feuer FreiMutterAmerika - Mann Gegen MannEngel - Du Hast. البته موسیقی رامشتاین مانند اکثر گروههای شناخته شده دارای شناسنامه است و می توان تم کلی بند را در تمام آهنگ ها پیدا کرد . سبک گروه هم نقد منفی به دنبال داشته هم نقد مثبت . رامشتاین را نمی توان یک گروه فوق العاده دانست اما باید به کار های زیبای گروه اذعان داشت . آنها کارهای زیبائی از خود به جا گذاشتند کارهائی مانند : Sonne,Ich Will و Mutter . صدای تیل زمخت و خشن است ولی در موسیقی رامشتاین کاملآ جا افتاده و کاملآ با این نوع از موسیقی هماهنگ است . موسیقی رامشتاین به نوعی ما را یاد زندگی خشک و بی روح آلمانی ها ( و زندگی ماشینی امروز در کل دنیا ) می اندازد  . و اما در مورد ابزار موسیقی گروه : " ابزار موسیقی یا همان Gear حیاتی ترین ابزار انتقال حس در سبک موسیقی رامشتاین است،مسلما تنها یک گیتار الکتریک ESP مشکی با آرم جمجمه و یک افکت Distortion بر روی سیمهای باس، تفاوت فاحشی میان بقیه گروههای متال ایجاد نمیکند؛ بنابر این رامشتاین در ساخت موسیقی بیشتر توجه خود را به تنظیم افکت، خصوصا برای دو گیتار ریتم نموده است. نوعی Dry Distortion که بدلیل استفاده نکردن از آکوردهای نزدیک به هم ریتمهای معمول جاز، کاملا واضح، تمیز و قابل تشخیص است. اوج این سبک ریتم نوازی که واقعا با آدرنالین خون انسان بازی میکند را میتوان در آهنگهای Asche Zu Asche (خاکستر به خاکستر) و !Feuer Frei (آتش!) شنید. اصولا رامشتاین در گیتار نوازی هیچگاه نمیتواند ادعایی داشته باشد، حتی در مقابل گروههای نوپایی مانند LinkinPark و Offspring . با آنکه کاری که Paul Landers با گیتارش میکند را تقریبا هر نوآموزی میتواند انجام دهد، اما صدای نهایی که از اسپیکر شنیده میشود را به هیچ وجه نمیتوان با آن مقایسه کرد. کمتر گروهی مانند رامشتاین، تا این حد در انتخاب و ساخت افکتهایش حساس بوده است... به نت ریتم هر دو گیتار رامشتاین در آهنگ Asche Zu Asche توجه کنید:

 

  

|---3--0--0--0--5--0--0--0--6--5--3---|
|---5-----------7-----------8--7--5---|
|---5-----------7-----------8--7--5---|
|-------------------------------------|
|-------------------------------------|
|-------------------------------------|
©1993
Asche Zu Asche/Herzeleid/Rammstein

 

میبینید که خیلی ساده است، سعی کنید که همین تکه را به طور حلقه وار بنوازید، اما آیا شما آهنگ Asche Zu Asche را میشنوید؟  " [1]

شخصآ آلبوم Mutter را بهترین آلبوم گروه می دانم .

  

3: بررسی لیریک های گروه

 هرگز خط مشی مشخصی از لیریک های این بند دستگیرم نشد . چند نمونه از لیریک های این گروه را به انگلیسی می آورم تا منظور مرا متوجه شوید :

 

آهنگ Zwitter : تکیه بر خود شیفتگی ( نارسیسیزم ) و دوگانگی جنسی در این لیریک از رامشتاین چه معنا و مفهوم احتمالی می تواند برساند  ؟ .

 

 When The Others Searched For Girls

 I Could Already Fertilize Myself  !!!

 

تفاوت در لیریک های رامشتاین بسیار آشکار است . نگاهی به لیریک آهنگ سیاسی گونه

/ 50 نظر / 56 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ضحاک ماردوش

واقعاْ متاسفم که همچين آدم بيسوادی شده مدير گروه موسيقی پرشين بلاگ این رفیقمون جای گوش کردن به رامشتاین بهتره بره ...! دستت درد نکنه رفيق مطلبت بسيار خوب بود. مقداريش رو خوندم مابقيش رو هم با اجازت ذخيره مي‌كنم ميخونم، بدرود. ضحاک ماردوش

هادی

درود بر تو پستت جالب بود حال کردم به منم سر بزن ممنون جاويد باشی Ohne Dich

مازیار

یزدان جان سلام . امیدوارم خوب باشی و خوش و ایام به کام . ممنون از لطف و توجهت . من کی باشم که بخوام باعث رشد فکری شما بشم؟ ... کوچیکتیم داداش ... خیلی مخلصیم ... صفحه تو سیو کردم تا بعداً دفیف بخونمش ... بازم می یام ... فعلاً خواستم تشکری کرده باشم از لطفت ... ممنون . شاد و پیروز باشی همیشه ی همیشه . راستی! ... به دلایلی (بماند!) کامنتو "فعلاً" از وبلاگم ورداشتم ...

مازیار

دوباره سلام! کامنتینگ وبلاگم به مشکل خورده بود ... باهاش ور رفتم! همین الان درستش کردم ... دوباره راه افتاد و اکتيوش کردم. ... خوش باشی جيگر .

MANOWAR

THE POWER OF TRUE METAL's CALLING YOU,IT'S EVERY WHERE من آپ کردم يزدان خان. يه سر بزنيد خوشحال ميشم.

vivid

perfect

ابراهيم

سلام خيلی خوشحالم که می بينم يه نفر هست که موسيقی متال رو رواج ميده اگه وقت کردی يه سر هم به وبلاگ من بزن

Cyrus The Great

درود و سلام بر شما دوست عزیز.... مطلب بسیار عالی ای بود اما اما نکته ای که به ذهن من اومد اینه که هدف رامشتاین برای تشکیل این گروه چیه ؟ کنسرت برلین1998 با اون تیپ و قیافه فوق العاده ف حتما هدف خاصی رو دنبال می کنند مثل ما ایرانی ها که بی هدف نیستند.... خیلی عالی می شه که همه بدونیم هدف این گروه واقعا چیه ؟ انتشار خشونت ؟ یا هر چیز دیگه من به شخصه عاشق ریچارد هستم.....